Nepodceňujme silu prírody v prevencii a liečbe rakoviny

 

 flax, linen, bouquet, flax seeds, nature, natural | Pikist       

 

 

Existuje veľa prírodných látok, ktoré majú silný protirakovinový účinok a posilňujú organizmus, a tak isto existujú množstvá vedeckých experimentálnych aj klinických výsledkov na túto tému. V podstate každá doba prináša niečo nové z prírody, čo je účinné, nejaký nový poznatok či zložku prírodného liečiva pôsobiaceho proti nádorom. Takéto poznatky sa potom prezentujú na rôznych konferenciách a tam sa to v podstate aj končí, pretože na ich aplikáciu do praxe nie je dostatok času ani vôle.

 

Vedcov a odborných inštitúcií, ktoré sa zaoberajú výskumom prírodných látok, ich mechanizmom účinku, porovnávaním s bežne používanými chemickými liekmi, hodnotením ich prínosu máme aj na Slovensku. Zistenia sú zaujímavé. Prírodné výťažky sú často efektívnejšie ako syntetické látky, nemajú nežiaduce účinky, na organizmus pôsobia súčasne viacerými mechanizmami. 

 

Dnes už vieme, že čisté prírodné látky pomáhajú zmierňovať nepriaznivé účinky chemoterapie a rádioterapie a pomáhajú zastaviť šírenie nádorov.

 

S rastom nádorov je spojená aj prítomnosť chronického zápalu v organizme, preto mnohé rastlinné zložky pôsobiace protizápalovo majú veľkú terapeutickú hodnotu aj v tejto liečbe. Mnohé rastlinné látky posilňujú pečeň a prečisťujú krv, čo je životne dôležité, pretože pečeň metabolizuje všetky látky, vitamíny, hormóny, enzýmy, chemické látky, ale prechádzajú cez ňu aj vírusy a baktérie. Spolupodieľa sa napríklad na tvorbe vitamínov A a D, ktorých nedostatok sa tiež spája s rozvojom rakoviny.

Vieme, že veľa vecí môže pečeň poškodzovať a mať negetívny dopad na jej činnosť. Pečeň má však veľmi zaujímavú vlastnosť - má obrovskú regeneračnú schopnosť. Na fyzickej úrovni ju posilňujú mnohé bylinky či vhodne prispôsobená strava. Lenže človek nieje len hmotná časť, ale aj emočná a duchovná. A práve tu môže byť ďalší problém. Pečeň najviac poškodzuje nevyjadrený hnev, nespokojnosť a pocit nenaplnenia. Preto, ak sa chceme uzdraviť, posilnenie organizmu prírodnými látkami je veľmi dobrý začiatok, ale je potrebné aj liečenie emócii ako prvotnej príčiny problému

 

 

 

Teraz sa už ale poďme bližšie pozrieť na niektoré zaujímavé protirakovinové látky.

  

Rakytník rešetliakovitý (Hippophae rhamnoides)

Rakytník obsahuje bioaktívne látky, ktorých pôsobenie sa využíva v liečbe nádorových ochorení – flavonoidy, karotenoidy, tokoferoly, organické kyseliny. Je bohatým zdrojom bielkovín a esenciálnych aminokyselín, minerálnych látok (vápnik, železo, fosfor, draslík), vitamínov, kyseliny listovej, vitamínu K. Rakytníkový olej pomáha redukovať vedľajšie účinky chemo- a rádioterapie. Dopĺňa dôležité živiny, regeneruje tkanivá, obnovuje funkčnosť pečene a obličiek. Rakytník je zdrojom vitamínu C. Všetky tieto zložky sú dôležité v boji s nádorovými bunkami. Rakytník pomáha regenerovať tkanivá, lieči zápaly, podporuje činnosť imunitného systému.

 

Nechtík lekársky (Calendula officinalis)

Nechtík lekársky je rastlinka populárna aj u nás. Sú známe mnohé jej farmakologické aktivity – protizápalové, antibakteriálne, protiplesňové, protivírusove, antioxidačné, a, samozrejme, aj protirakovinové. Vďaka obsahu špecifických bioaktívnych látok, flavonoidov, polysacharidov, karotenoidov, terpenoidov, kumarínov, esenciálnych olejov, organických kyselín, aj rôznych antioxidantov, účinkuje nechtík nielen preventívne, ale pomáha aj v boji s rakovinou, rastlinka pôsobí cytotoxicky na nádorové bunky. Podľa najnovších poznatkov je efektívny u rôznych typov nádorových ochorení – leukémia, rakovina hrubého čreva, rakovina prsníka, obličiek, melanóm. Výraznou mierou k tomu prispieva aktívna zložka nechtíka calendulozid. Nechtík je vysokoúčinný v prevencii akútnej dermatitídy u pacientov, ktorí podstúpili pooperačné ožarovanie. Nechtík lekársky podporuje imunitný systém a výrazne zlepšuje celkový zdravotný stav. 

 

    

            Rakytník                                              Nechtík                                      Benedikt

 

Benedikt lekársky (Cnicus benedictus)

Benedikt lekársky je jednoročná až dvojročná rastlinka pochádzajúca zo Stredomoria a Orientu. Benedictus znamená požehnaný, čo odráža veľkú účinnosť tejto rastliny v liečbe rôznych ochorení.

U nás sa pestuje v záhradách, rozšírili ju mnísi benediktíni v 16. storočí, ktorí ju využívali v terapii pľúcnych ochorení a moru. Celá rastlinka má horkú chuť, podporuje trávenie a zlepšuje činnosť tráviacich a vylučovacích orgánov, posilňuje žalúdok. Benedikt lekársky stimuluje tvorbu žlče, pomáha pri trávení tukov, upravuje hladinu cholesterolu, pôsobí proti vzniku žlčových kameňov, detoxikuje pečeň.

Výťažok z byliny je súčasťou tinktúr na liečbu pečeňových a žlčníkových problémov. Má močopudný účinok, pôsobí antibakteriálne, protivírusovo (proti vírusu spôsobujúcemu opar, ale aj proti HIV) a protizápalovo. Rastlinka posilňuje nervový systém.

Z účinných látok obsahuje slizy, alkaloidy, triesloviny, esenciálne oleje, flavonové glykozidy – benediktin, knicinolid, kemferol, lignany ako trachelogenín a arctigenín, vitamín B1, vápnik, draslík, kyselinu nikotínovú. Vďaka vysokému obsahu rôznych bioaktívnych látok, sa výskum zameriava aj na jeho protirakovinové pôsobenie.

Liečivé účinky benediktu lekárskeho sú spojené predovšetkým s činnosťou pečene, detoxikáciou a krvotvorbou, pomáha preto pri ochoreniach spojených s hnevom a agresivitou. Využiť sa dá vo forme čajov, tinktúr, lisovanej šťavy, obkladov, zábalov a olejov.

 

 

     

 

Žihľava dvojdomá (Urtica dioica

 

Poznáme ju všetci, liečivo pôsobia listy, semená aj koreň. Obsahuje množstvo zaujímavých bioaktívnych látok s veľkou terapeutickou hodnotou – flavonoidy (izoquercetin a rutín), lignany, chlorofyl, organické kyseliny, polysacharidy a lektíny, triesloviny, fytosteroly, glykozidy, minerálne látky (železo, vápnik, mangán, draslík) a vitamín C, B, E, K, A.

Od marca do júna sa zbierajú jemné mladé lístky, ktoré môžeme použiť na šalát a močopudný čaj. V lete predpoludním sa zbiera kvitnúca vňať na liečbu reumatických problémov, a na jeseň semená na posilnenie organizmu, a koreň využiteľný pri ochoreniach prostaty a dráždivom močovom mechúre.

Žihľavové listy majú protizápalový účinok a keďže zápal je charakteristický pre väčšinu ochorení, aj pre rakovinu, je žihľava všestranným pomocníkom pri uzdravovaní organizmu. Proti nádorom pôsobí aj vďaka veľkému množstvu antioxidantov. Glykozidový flavonoid genisteín inhibuje rast nádorových buniek prsníka a prostaty, podporuje programovanú bunkovú smrť (apoptózu), ktorou organizmus odstraňuje poškodené a nefunkčné bunky. Je užitočná aj pri nedostatku vitamínov či nedostatočnej činnosti tráviacich orgánov. Žihľava podporuje činnosť pečene a čistí a omladzuje krv. Okrem čajov a tinktúr je možné užívať aj čerstvú žihľavovú šťavu, ktorú si môžeme veľmi rýchlo pripraviť aj doma. Ak nemáte možnosť si ju doma pripraviť, môžete si ju kúpiť tu. 

 

 

Antioxidačne pôsobiace látky

 

Antioxidanty sú látky, ktoré zabraňujú oxidačnému poškodeniu buniek voľnými radikálmi. Tieto radikály vznikajú v organizme jednak vplyvom metabolizmu, ale sú aj výsledkom činnosti rôznych patogénov (baktérie, plesne, vírusy), či dôsledkom zápalu prebiehajúceho v tele. Okrem toho, veľkú úlohu zohrávajú radikály prítomné v životnom prostredí, ktoré organizmus neustále terorizujú.

Patrí tu vitamín C, E, karotenoidy, flavonoidy, selén a mnohé ďalšie. Dôležitý je ich prírodný pôvod, pretože vtedy spolupôsobia a navzájom sa dopĺňajú aj ostatné bioaktívne látky. Toto zvyšuje ich biologickú hodnotu. Chemopreventívne a chemoterapeuticky pôsobí napríklad resveratrol, ktorý ovplyvňuje všetky stupne karcinogenézy (iniciačnú, promočnú aj progresívnu) ale aj signálne dráhy spojené so vznikom rakoviny, alebo pycnogenol, silný antioxidant získaný z kôry borovice (Pinus maritima).

 

Vysoké dávky vitamínu C.

Liečbu nádorov vysokými dávkami vitamínu C používajú s úspechom mnohé klinky nielen na celom svete, ale už aj na Slovensku či v Čechách. Jeho protinádorové účinky sú potvrdené. Vitamín C má na organizmus mnohé účinky. Patrí k ním posilnenie imunitného systému, čo hrá v prípade rakoviny významnú úlohu, pomáha regenerovať sliznice, je dôležitý v tvorbe krviniek, využití železa, činnosti lymfatického systému.

Je dôležité si uvedomiť, že životný štýl ľudí sa zmenil výrazným spôsobom, preto už dávno neplatí odporúčaná denná dávka. Najnovšie štúdie potvrdili, že vitamín C nemá žiadne vedľajšie či nežiaduce účinky ani pri vysokých dávkach.

U onkologických pacientov môže vitamín C podporiť prirodzený metabolizmus, zmierňuje bolesť, zlepšuje toleranciu chemoterapie a rádioterapie, zlepšuje odolnosť voči infekciám, podporuje vitalitu.

Vitamín C je potrebný pre obnovenie rovnováhy, pretože samotné ochorenie aj štandardná medicínska liečba predstavujú pre človeka obrovský stres, ktorý je spojený s niekoľkonásobne vyššou spotrebou vitamínu C. Ak nedôjde k jeho doplneniu, rakovinové bunky budú síce odstránené, ale organizmus bude natoľko vyčerpaný a rozvrátený, že skolabuje.

Dávka vitamínu C je individuálna a je závislá aj od typu nádorového ochorenia, určite však ide o dávky niekoľko gramov (nie miligramov) denne. V určitých prípadoch sa odporúčajú každú hodinu. Najefektívnejšie sú, samozrejme, prírodné preparáty a výťažky, pretože vitamín C tak ako iné prírodné látky, pracuje v synergii s ostatnými zložkami (flavonoidy, minerály, ďalšie vitamíny, vláknina a pod.). Vitamín C je však možné aplikovať aj injekčne vo forme lieku, po konzultácii s lekárom. 

 

 

Ľanový olej, ľanové semienka, ľanová vláknina

Ľanový olej a ľanové semienka sú bohatým zdrojom vlákniny, vitamínov skupiny B, antioxidantov, esenciálnych olejov, bielkovín, draslíka a fytoestrogénov známych ako lignany, s ktorými sa spája protinádorové pôsobenie. Olej a semienka obsahujú esenciálne omega-3 a omega-6 nenasýtené mastné kyseliny v ideálnom pomere pre zdravie. Esenciálne mastné kyseliny sú pre organizmus nenahraditeľné. Ľanový olej a semienka pôsobia proti zápalom, proti plesniam, baktériám a vírusom. Vďaka obsahu bioaktívnych látok považujú niektorí odborníci ľanové semiačka a olej z nich za jednu z najúčinnejších potravín s veľkou perspektívou v liečbe a prevencii rakoviny a civilizačných ochorení. Dr. Johanna Budwigová liečila svojich pacientov s nádormi zmesou z ľanového oleja, rozdrvených ľanových semienok zmiešaných s kvalitnými bielkovinami (napríklad bio tvaroh). Liečba bola doplnená cvičením a pobytom na slnku a čerstvom vzduchu. Zaujímavá je aj ľanová vláknina, ktorá je zdrojom bielkovín, esenciálnych mastných kyselín, lignanov, antioxidantov a ďalších prospešných látok. Ľanová vláknina vzniká z ľanových semienok lisovaných za studena bez prítomnosti vzduchu, svetla a reaktívnych kovov. Pre ľahšie použitie je pomletá na múku.

 

 

Detoxikácia organizmu, kyslík a výživa        

 

Základ by mala tvoriť samozrejme správna výživa. Tá je dôležitá pre akúkoľvek liečbu. Dnes už je veľa poznatkov o tom, ako nezdravá strava poškodzuje bunky a podporuje vznik rakoviny.

 

Zo stravy je potrebné vylúčiť rafinovaný cukor a aj umelé náhrady cukru, bielu múku a rafinované potraviny, polotovary, mlieko a mliečne výrobky, vyprážané jedlá, údeniny, sladené a bublinkové nápoje, limonády, alkohol, umelé farbivá, chipsy, presolené pochutiny, sladkosti, biely chlieb a pečivo, chlieb pripravovaný z kvasníc a všetky toxické látky.

 

Zmena stravy zahŕňa aj vylúčenie mäsa a živočíšnych tukov, pretože poškodzujú už aj tak oslabený imunitný systém a podieľajú sa na vzniku ochorenia. Výsledky štúdií preukázali, že u vegetariánov je až o 59% nádorových ochorení menej. Na to, aby sa organizmus regeneroval sú potrebné kvalitné živiny, nie ich veľké množstvo, čiže uprednostňujeme kvalitu pred kvantitou. Spotreba živočíšnych produktov však stúpa čoraz viac, čo predstavuje závažný problém hlavne v prípade rakoviny.

Rastlinná strava predstavuje cenný zdroj bioaktívnych látok, vitamínov, minerálov, ale aj kvalitných bielkovín a vlákniny. Mnohé nádorové ochorenia sú podmienené nedostatočným príjmom vlákniny. Okrem toho, rastlinná strava pomáha čistiť organizmus a inhibuje delenie nádorových buniek. Patrí tu zelená listová zelenina, brokolica, kel, karfiol, kapusta, cibuľa, cesnak, pór a mnohé ďalšie. Výborným zdrojom bielkovín a vlákniny sú strukoviny – proso, špalda, jačmeň, ovos, pohanka.

Vhodné je aj vylúčenie alebo obmedzenie jedál s obsahom lepku a aspoň na určitý čas prejsť na bezlepkovú diétu. 

 

 

 Royalty-free prevention photos free download | Pxfuel

 

Do stravy je vhodné doplniť:

 

Konopný olej pretože obsahuje nenasýtené mastné kyseliny, množstvo vitamínov A, B1, B2, B3, B6, C, D, E a iné bioaktívne látky, ktoré dopĺňajú organizmu nutričné látky.

Zeleninové šťavy, najlepšie vlastnej výroby, môžete použiť cviklovú, ktorá čistí organizmus, cviklu zmiešanú s karotkou, alebo Breussovu zmes (cvikla, mrkva, zeler, zemiak, petržlen).

Enzýmy pretože podporujú vstrebávanie živín, pomáhajú regenerovať sliznice, liečia zápaly, zabraňujú tvorbe metastáz, posilňujú imunitný systém. Pomáhajú organizmu nadobudnúť nové sily po chemoterapii a rádioterapii. Liečivá sila enzýmov.

Probiotiká pomáhajú udržať zdravú črevnú mikroflóru, ktorá tvorí základ správnej činnosti imunitného systému.

Chlorofyl v organizme vytvára prostredie, ktoré nie je vhodné pre množenie sa vírusov, baktérii a plesní. Podporuje hojenie rán, dekubitov, pôsobí protizápalovo a antioxidačne. Zozásadňuje organizmus čo je výhodné po chemoterapii, pretože tá organizmus výrazne prekysľuje. Chlorofyl podporuje trávenie a detoxikuje organizmus. Nájsť ho môžeme v žihľave, veľké množstvo obsahuje aj chlorella či spirulína. Chlorofyl – svieža energia pre organizmus.

Vitamín D –  nedostatok tohto vitamínu spôsobuje vážne ochorenia vrátane vzniku nádorov a oslabenia imunitného systému. Vitamín D doslova aktivuje bunky imunitného systému, aby bojovali. Jeho nedostatok je spôsobený nedostatočným slnením sa, nevhodnou stravou, zlým metabolizmom. Vysoké hladiny vitamínu D chránia proti mnohým typom rakoviny. Jeho ideálnym zdrojom je slnečné žiarenie. Môžete ho si ho doplniť aj formou preparátov, denne 1000 IU vitamínu D3, alebo 2000 IU denne ak nechodievate na slnko či máte tmavú pleť.

Aby sa z organizmu mohli vylučovať odpadové látky, je nutné dodržiavať pitný režim, to znamená piť čistú vodu. 

 

 

Mgr. Ľubica Prisenžňáková, PhD. 

 

Súvisiace články

Chlorella - čistí organizmus, posilňuje imunitu, posilňuje organizmus

Chlorofyl – svieža energia pre organizmus 

Jednoduché prírodné spôsoby detoxikácie I. časť

Liečivé benefity tmavozelenej listovej zeleniny

Prírodné karotenoidy - účinná pomoc v liečbe a prevencii rakoviny

<

počítadlo.abz.cz