FIALKA VOŇAVÁ posilní pľúca, PEČEŇ A zlepší SPÁNok

 

Fialka voňavá (Viola Odorata L.) sa tradične používa v liečbe dýchacích a zápalových ochorení, kašľa, zápalu priedušiek, prechladnutia, bolesti hlavy, migrény, nespavosti, kŕčom. Má protizápalový, antipyretický (proti horúčke) a protimikrobiálny účinok.

 

 

Viola odorata L. (Violaceae) | SpringerLink

 

 

Podporuje činnosť pečene. V tradičnej medicíne sa používa aj na liečbu žltačky. Pomáha upravovať hodnoty lipidov. Fialka voňavá pomáha chrániť pečeň pred intoxikáciou paracetamolom, pomáha znižovať hodnoty pečeňových enzýmov (tzv. hepatálne – ALT, AST, ALP) a bilirubínu. Pomáha zmierniť poškodenie pečeňových buniek a zápal. Na tomto účinku sa pravdepodobne podieľajú flavonoidy izorhamnetín a luteolín.

 

Jej diuretický účinok sa môže uplatniť aj pri znižovaní krvného tlaku. Fialka sa používa ako súčasť liečivých čajov alebo samostatne, vo forme obkladov, sirupu, vína, ako súčasť mastí a olejov.

 

Fialka voňavá má mierny upokojujúci účinok. Sledoval sa napríklad účinok fialkového oleja v súvislosti s chronickou nespavosťou. Zistilo sa, že olej fialky aplikovaný pred spaním bol bezpečný a dobre tolerovaný bylinný prípravok proti nespavosti. Nemal hypnotické účinky. Fialkový olej bol získaný zmiešaním fialiek a mandľového oleja. Výsledný produkt aplikovali vedci do nosných dierok po 2 kv. pred spaním.

Výskumníci predpokladajú, že takouto cestou (intranasalne) cez čuchovú oblasť dochádza k priaznivému ovplyvneniu centrálneho nervového systému a navodeniu spánku. Navyše, laboratórny rozbor potvrdil prítomnosť melatonínu v kvetoch fialky voňavej. Melatonín je neurohormón regulujúci rytmus bdenia a spánku, regulujúci cirkadiánne rytmy.

 

Sirup z fialky má tiež svoje čaro. S úspechom ho podávali pacientom liečiacim sa na depresiu a obsedantne-kompulzívnu poruchu a trpiacim nespavosťou. Farmakologická liečba zostala zachovaná, pridali len 5 ml fialkového sirupu každých 12 hodín, čo významne zlepšilo príznaky nespavosti aj základného ochorenia.

 

Fialkové víno odporúčala už Hildegarda z Bingenu, liečiteľka a mystička, proti ,,trudnomyseľnosti“. Má pozitívny stimulačný účinok nielen na psychiku, ale tiež posilňuje pľúca. Smútok, melanchólia či depresia energeticky súvisia s pľúcami. Hildegarda odporúča uvariť fialku v čistom víne a precediť cez plátno. K takejto zmesi pridáme galgant (Alpínia liečivá) a toľko sladkého drievka, koľko znesieme, aby nápoj zostal lahodný. Popíjame ho čo najčastejšie. Nápoj vyčistí pľúca aj myseľ.

 

Mgr.Ľubica Prisenžňáková, PhD. 

www.naturterapy.sk 

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovými robotmi. Na jej zobrazenie musíte mať zapnutý JavaScript.  

 

<

počítadlo.abz.cz