Synergický účinok vitamínu C, zinku, kvercetínu a bromelainu môže pomôcť s covid

 

COVID je infekčné ochorenie spôsobené koronavírusom SARS-CoV-2. Postihuje predovšetkým respiračný systém. Štádiá infekcie sú skoré, pľúcne a hyperzápalové. Je dôležité predchádzať postihnutiu pľúc či iných orgánov prevenciou II. a III. fázy farmakologickými aj nefarmakologickými spôsobmi liečby. Táto prípadová štúdia sledovala dvadsaťdva pacientov, u ktorých sa potvrdila infekcia SARS-CoV-2 a diagnostikovali COVID-19. Pacienti v tejto štúdii užívali kvercetín v dávke 800 mg, bromelaín v dávke 165 mg, zinok v dávke 50 mg, kyselinu askorbovú 1 g jedenkrát denne ako doplnky počas 3 – 5 dní počas infekcie. Záver štúdie je taký, že tieto doplnky môžu pomôcť zabrániť zlej prognóze tým, že zabránia hyperzápalu a cytokínovej búrke. Sú však potrebné ďalšie klinické štúdie na preukázanie účinnosti. 

https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2020.12.22.20245993v1

 

https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2020.12.22.20245993v1.full-text

 

 

Ako fungujú niektoré doplnky 

 

Kvercetín (quercetin) je rastlinný flavonoid. Nachádza sa v ovocí, zelenine, listoch, kôre aj kvetoch ako farebný pigment: citrusy, jablká, hrozno, bobuľoviny, čučoriedky, maliny, červené víno, zelený a čierny čaj, orechy, červená, ale aj klasická cibuľa, cesnak, petržlen, paradajky, olivový olej, rakytník, nechtík lekársky, levanduľa. Prítomný je aj v rôznych druhoch medu. Spája sa s množstvom biologických účinkov: protirakovinový, protivírusový, protizápalový, antioxidačný, znižuje histamín. Zlepšuje psychickú pohodu, a psychickú aj fyzickú odolnosť. Zabraňuje zhlukovaniu krvných doštičiek a priepustnosti kapilár (protizrážanlivý účinok). Chráni bunky cievneho endotelu pred poškodením a zhoršenou funkčnosťou. Má priaznivý účinok na činnosť mitochondrií (výsledkom poškodenia mitochondrií a ich činnosti sú rôzne ochorenia, civilizačné, predčasné starnutie, problémy s imunitou, srdcovo-cievnym systémom, degeneratívne ochorenia, rakovina).

V súvislosti s COVID je zaujímavý nielen protivírusový, ale aj imunomodulačný a protizápalový účinok kvercetínu. Zatiaľ je známe, že kvercetín potláča tvorbu enzýmov, ktoré produkujú zápal – cyklooxygenáza (COX) a lipoxygenáza (LOX). Imunitu a zápal ovplyvňuje pôsobením hlavne na leukocyty a vnútrobunkové signálne dráhy, enzýmy a membránové proteíny. Zistilo sa, že kvercetín potláča tvorbu prozápalových cytokínov, ovplyvňuje tak vznik tzv. „cytokínovej búrky“.  

 

 

Bromelaín je zmes proteolytických enzýmov, ktoré sa nachádzajú v plode a stonke ananásu. Hlavnou zložkou je glykoproteín, obsahuje však aj mnohé ďalšie zložky, ktoré sa pravdepodobne podieľajú na veľkom množstve jeho fytoterapeutických účinkov. Bromelaín môže pomôcť štiepiť (metabolizovať) bielkoviny na aminokyseliny, z ktorých sa potom vytvárajú pre nás potrebné bielkoviny. Okrem toho má bromelaín protizápalové účinky, je protirakovinový, zmierňuje opuch, podporuje hojenie rán (po úrazoch aj operáciách), popálenín, pomáha pri artróze, artritíde (zmierňuje bolesť), zmierňuje nadúvanie, plynatosť, syndróme dráždivého čreva, črevných problémoch, ulceróznej kolitíde, pomáha pri refluxe. Zlepšuje vstrebávanie. Pôsobí na zrážanlivosť krvi, je antitrombotický. Má fibrinolytické účinky (pomáha rozpúšťať krvné zrazeniny). Ako podporný prostriedok môže pomôcť pri pľúcnom edéme. Moduluje činnosť imunitný systém. Bromelaín aktivuje zdravý imunitný systém, aktivuje zápalové mediátory v súvislosti s reakciou bunky na vírus (alebo iný stresor – toxín, tepelné poškodenie). Ak sú už ale imunitné bunky nadmerne stimulované (nadmerná tvorba cytokínov) zápalom, vtedy ich činnosť redukuje.

 

 

Zinok je dôležitý stopový prvok, pomáha aktivovať viac ako 100 rôznych enzýmov. Nachádza sa v bunkách aj tkanivách. Je to antioxidant, má protizápalové, antibakteriálne a protivírusové účinky. Podporuje činnosť pečene. Je dôležitý pre správnu činnosť imunitného systému. Zistilo sa, že zinok ovplyvňuje vstup vírusu do bunky a jeho množenie sa, blokuje uvoľňovanie vírusových častíc a destabilizuje vírusový obal. Nedostatok zinku sa spája so zvýšenou hladinou prozápalových mediátorov, reaktívnych foriem kyslíka a zvýšenou predispozíciou vzniku zápalu (pľúc). Infekcia koronavírusom (ale aj inými vírusmi) súvisí s funkčnosťou či poškodením riasinkového epitelu dýchacích ciest (napr. aj fajčením či smogom). Riasinkový epitel pomáha odstraňovať vírusové častice. Pre jeho správnu funkčnosť je potrebný dostatok zinku. 

 

 

Vitamín C je organická, vo vode rozpustná látka, ktorá sa nachádza v bylinkách, ovocí, zelenine, obilninách. Dokážu si ho v potrebnom množstve vytvárať rastliny aj živočíchy, dokonca v závislosti od situácie (stresu) jeho syntézu niekoľkonásobne zvýšiť. Človek, žiaľ, túto schopnosť stratil, preto je odkázaný (zatiaľ) na jeho adekvátny príjem zo stravy. Vitamín C má protivírusové, antioxidačné, protizápalové, antitrombotické a imunomodulačné účinky. Chráni cievny endotel. Je dôležitý pre zvládnutie sepsy, ktorá vzniká v dôsledku infekcie. Vitamín C znižuje oxidačný stres, zvyšuje produkciu interferónu a podporuje protizápalové účinky glukokortikoidov. Chráni sliznice dýchacích ciest a pomáha zmierňovať príznaky infekcie. Vysoká dávka vitamínu C potláča množenie vírusov a zlepšuje protivírusovú imunitu.     

 

 

 

Mgr. Ľubica Prisenžňáková, PhD. 

 

 

Použité zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7365891/

file:///C:/Users/PC/Downloads/RIJED-01-1005.pdf

https://www.news-medical.net/news/20201023/Vitamin-C-and-COVID-19-A-Review.aspx

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2213716520302587

https://www.sciencedaily.com/releases/2020/11/201111092921.htm 

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/coronavirus/in-depth/coronavirus-myths/art-20485720

https://journals.sagepub.com/doi/full/10.1177/1934578X20976293 

https://www.hindawi.com/journals/omcl/2020/8825387/fig1/ 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7523097/  

 

 

<

počítadlo.abz.cz