Vitalita organizmu a obťažujúce chronické ochorenia súvisia s osobnosťou človeka   

 

 

Na organizmus sa môžeme pozerať ako na obrovskú sieť, kde je všetko navzájom poprepájané, vrátane prepojenia medzi fyzickým telom aj jemnohmotným na všetkých úrovniach. Preto je potrebné vnímať človeka ako celok, nie len jednotlivé orgány, len jeden symptóm, len jednu príčinu, len fyzické či len duchovné problémy.

 

Príčinou obťažujúcich chronických ochorení a porúch nie je len jeden faktor, ale sú viaceré, a čím ich je viac, tým je vyššia pravdepodobnosť, že nám budú zhoršovať zdravie, kvalitu života a vitalitu teraz aj v neskoršom veku. Na zlepšenie zdravia a vitality je potrebné identifikovať a odstrániť postupne najskôr hlavné príčiny a potom aj ostatné.

 

 

 

 

 

Čo všetko môže ovplyvňovať zdravie a vitalitu:

1. Oslabený imunitný systém

2. Skrytý alebo chronický zápal

3. Črevná dysbióza

4. Nedostatok vitamínov

5. Nedostatok minerálov

6. Oxidačný stres

7. Dysfunkcia mitochondrií

8. Toxické látky, ťažké kovy, homotoxíny

9. Hormonálna nerovnováha

10. Neurotransmiterová nerovnováha

11. Zhoršené odstraňovanie toxínov

12. Oslabený alebo zhoršený metabolizmus, trávenie, vylučovanie, vstrebávanie

13. Oslabený nervový systém, chronický stres   

14. Genetické poruchy

15. Environmentálne toxíny

16. Nerovnováha v energetickom systéme

17. Nedostatočné fyzická aktivita

 

 

Záleží od typu osobnosti, ktoré faktory sa prejavia. Príčinou rovnakých chronických ochorení u dvoch rôznych osobností môžu byť rôzne faktory, a taktiež terapia na ceste k zlepšeniu bude iná. Ak sa zameriame napríklad na vylučovanie toxických látok nazbieraných v organizme priebehom času, tak je naivné myslieť si, že napr. len detoxikácia organizmu vyrieši všetky zdravotné problémy. Pomôže zmierniť bolesť, zastaviť postup ochorenia, zlepšiť vitalitu, je to veľmi dobrý začiatok. Detoxikačné kúry v jednotlivých obdobiach roka majú svoju významnú úlohu aj tradíciu. Lenže toxické zaťaženie je v dnešnej dobe len jedným z mnohých faktorov oslabujúcich človeka. A tak si problém, aj napriek poctivej detoxikácii, nájde inú cestičku, ako nás upozorniť na to, čo nemáme ešte vyriešené a čím sa treba zaoberať.

 

Od osobnosti človeka záleží, či sa nedostatok omega-3 mastných kyselín u neho prejaví ako depresia alebo demencia či kardiovaskulárne ochorenie. Je príčinou alergie len prítomnosť peľu alebo plesní, alebo je problém v imunite a črevnom systéme? Mnohí netušia, že nerovnováha v črevnej mikroflóre sa u niekoho prejaví ako ekzém, u iného ako depresia a u ďalšieho ako alergia. A to ešte máme aj duchovnú časť príčin ochorení. Vysoká hladina homocysteínu u niekoho podnieti neplodnosť, u iného vznik nádorov, trombózu či anémiu, u iného nespokojnosť a únavu. Príkladov je samozrejme mnoho.

 

Terapia je vysoko individuálna záležitosť. Do úvahy sa berie zdravotný stav, životný štýl, záujem o zmeny, očakávania a osobnosť človeka. Tak, aby boli podporené prirodzené liečivé mechanizmy organizmu. Niekto verí, že človek to je len niečo fyzické, a taký má aj prístup k zdraviu. Vitalita a zdravie, to sú pre neho len chemikálie či len nutrienty. Iný vníma aj niečo mimo fyzického tela a má pre neho terapeutický význam aj meditácia či joga a liečenie svetlom, kryštálmi, vodou, relax v prírode a dýchanie. Individuálne je aj vhodné dávkovanie vitamínov, minerálov, nutričných látok, bylinkových čajov či esenciálnych olejov. Čím je esenciálny olej menej koncentrovaný, tým pôsobí viac na jemnohmotnú úroveň. Pre niekoho má význam aromaterapia ako obklad na poranenú kožu alebo inhalácia pri nádche, či v liečbe tráviacich problémov, niekto ďalší však potrebuje esenciálny olej na harmonizáciu energetického systému. Podobne je to aj s bylinkovými čajmi. Každá bylinka prijíma informáciu z vesmíru, a od jej koncentrácie a našej osobnosti záleží, na ktorej úrovni bytia pôsobí.   

 

Výsledky terapie sú niekedy viditeľné hneď, inokedy sú jemnejšie a vyžadujú dlhší čas. Určite však vyžadujú veľa trpezlivosti, veľa práce na sebe, poznávanie a pozitívne myslenie.   

 

Mgr. Ľubica Prisenžňáková, PhD. 

 

Optimálne možnosti udržania zdravia a vitality môže spolu konzultovať:   

Individuálne poradenstvo

Vyšetrenie homocysteínu s konzultáciou k výsledkom

 

 

<

počítadlo.abz.cz